Studňa, čo jej predchádza
Užívať si príjemné letné večeri v záhrade je príjemné asi pre každého. Pohľad na udržovanú záhradu poteší každé oko, prispeje k psychickej pohode a človek v nej zrelaxuje po náročnom letnom dni. Aby sme si tieto chvíle mohli užívať, je potrebné sa o záhradu, rastliny a všetko čo v nej žije patrične starať.
Zvyšujúce sa denné teploty dosahujú maximá a hladiny spodných vôd klesajú. Množstvo zrážok je nerovnomerne rozdelené a bývajú niekedy mesiace počas ktorých napadne len minimum zrážok. Inokedy sú zas také veľké že sa preženú a väčšina vody ihneď odtečie do riek a neprispeje k potrebnému odparovaniu a k prirodzenému kolobehu vody. Celý tento cyklus sa neustále mení a patrí k nepretržitému procesu, ktorý trvá už miliardy rokov.
Naším možným riešením je opatriť si zdroj vody, väčšinou vlastnú studňu a zavlažovací systém ktorý tento problém so suchom aspoň v našej záhrade vyrieši a my prispejeme k harmónii ekosystému v našom okolí.
Vlastná studňa predstavuje zdroj úspory i nezávislosti. Mať kvalitnú studňu je v dnešnej dobe veľká výhoda a byť sebestačný má viacero výhod. Pred jej zhotovením je však pred nami, neodborníkmi, množstvo nezodpovedaných otázok.
Tu je niekoľko z nich, ktoré patria k tým podstatnejším.
Kde, na ktorom mieste je najvhodnejšie studňu umiestniť?
Chceme si na vlastnom pozemku usporiadať veci podľa toho ako sa nám páči. No keďže studňa je stavba, treba dodržiavať predpisy odstupov napr. od domu, žumpy a pod. podľa platnej stavebnej normy. Ďalej treba brať do úvahy rozmery vrtnej súpravy, ktorá bude studňu vŕtať, manipulačný priestor pri realizovaní a iné. Aj po realizácii musíme myslieť na údržbu studne a ponechať určitý servisný priestor do budúcnosti (cca 1 meter).
Budem potrebovať povolenie z úradu?
Áno, studňa sa považuje za stavbu, a pred jej realizáciou je dobré poznať legislatívny proces. V závislosti od žiadateľa fyzická/právnická osoba, využitia studne a pod. Aj keď byrokracia na Slovensku nikoho nepoteší, netreba brať túto podmienku na ľahkú váhu. V prípade zámeru vybudovať na svojom pozemku studňu využívanú za účelom získania pitnej alebo úžitkovej vody, z
ktorej bude voda čerpaná iným spôsobom ako ručne, je potrebné požiadať o povolenie zriadiť takúto vodnú stavbu Obvodný úrad životného prostredia (v prípade ak je žiadateľom právnická osoba) alebo Obec prostredníctvom Obecného úradu (v prípade ak je žiadateľom fyzická osoba). Tlačivo „Žiadosť o vydanie povolenia na uskutočnenie vodnej stavby a žiadosť na vydanie povolenia na odber podzemnej vody“ je možné získať v centre miestnej samosprávy, prípadne Vám ho poskytne spoločnosť. Upozorňujeme na skutočnosť, postup povoľovania vodných stavieb sa môže líšiť podľa ustanovení miestnej samosprávy (364/2004 Z. z. pdf. TU)
Ako hlboko treba studňu vŕtať?
Záleží od účelu použitia, v prvom rade treba povedať, že pitnú vodu vám nevie garantovať nikto! Dá sa to iba predpokladať. Tie hĺbky sa pohybujú rádovo od 40 a viac metrov, tiež záleží od podložia. Treba sa prevŕtať do druhého zvodneného horizontu, ktorý môže byť na Podunajskej nížine aj okolo 100m. Po vyvŕtaní je treba studňu dostatočne prečistiť „pretiahnuť“ výkonným čerpadlom. Po prečistení sa urobí rozbor a na základe neho sa určí či a aká bude potrebná úprava vody.
Aký priemeru vrtu studne?
Od priemeru vrtu závisí ako budeme vedieť vodu zo studne čerpať. Pri malých priemeroch pod 100 mm len ťažko budeme hľadať ponorné čerpadlo s takým rozmerom ktoré je do vrtu vhodné. Pre dlhodobú životnosť čerpadiel výrobca určí optimálne podmienky pre dlhodobo bezproblémový chod čerpadla, ako sú napr.: maximálne množstvo piesku 50g/m3, sacia výška, výtlačná výška, minimálny tlak, minimálny priemer vrtu studne, maximálny ponor čerpadla …
Je isté že narazíte na vodu?
Voda je v všade, je len otázne aká, v akej hĺbke a koľko jej je. Celé územie Slovenska je zdokumentované v geologických mapách podľa ktorých sa dá zistiť podložie.
Aká bude hladina vody v studni?
Otázne je aká je hladina vody v studni pred čerpaním a aká bude výška hladiny vody počas čerpania. Dobrá studňa je vtedy, ak sa pri čerpaní bude hladina udržovať na prípustnej hodnote a súčasne bude stačiť voda do vrtu dotekať. Počas čerpania sa studňa nesmie zanášať pieskom, to znamená, ak je pôvodná hĺbka studne 40 metrov, po čerpaní sa táto hodnota nesmie rapídne znížiť, čo by po čase spôsobilo úplné zanesenie a nefunkčnosť zdroja vody.
Koľko to bude stáť?
Je potrebné uvedomiť si, vŕtaná studňa je komplexné stavebné dielo a má svoje špecifiká. Nie je to len nejaká diera v zemi, z ktorej potečie voda sama od seba. Cenu za vŕtacie práce najviac ovplyvňuje použitá technológia, ktorá sa volí na základe geologického podložia. No a samozrejme samotná hĺbka studne. Pohybuje sa v rozmedzí 60 – 110 Eur za každý meter vrtu.
V každom prípade, dobrá studňa tu po váz zostane a tak k nej treba aj pristupovať.
V prípade vašich skúseností alebo otázok napíšte do komentárov, alebo nás kontaktujte priamo prostredníctvom formulára.